fbpx
14.5 C
Vranje
nedelja, 14.06.2026

Ovo su vesti koje su obeležile vikend za nama

Odabrani članci

Slobodna reč
Slobodna reč
Društveno angažovan, objektivan i nezavisan nacionalni portal sa sedištem u Vranju.

VRANJE / BEOGRAD – U nastavku pogledajte pregled lokalnih i nacionalnih vesti koje su obeležile vikend za nama.

Portal Slobodna reč odabrao je sedam događaja koji su obeležili prethodni vikend.

Dan pobede nad fašizmom obeležen u Vranju

Povodom obeležavanja 9. maja, Dana pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu, na platou ispred Spomenika revoluciji kod Pedagoškog fakulteta u Vranju, održan je komemorativni skup i položeni su venci i cveće, prenosi gradska Služba za odnose sa javnošću.

Gradonačelnik Vranja, Slobodan Milenković, istakao da je ovaj datum upisan u istoriju kao simbol pobede i trijumfa slobode nad tiranijom i zlom, kao i da, tokom šestogodišnjeg rata, nisu prestajale borbe za pravdu i slobodu, i da nijednog trenutka nije nestala vera u bolji i pravedniji svet.

„Epoha straha i tame ostavila je duboke ožiljke na generacije koje su je preživele. Ali, upravo iz te tame izrasla je svetlost otpora i čvrsta vera u slobodu. Uz sećanje na ovaj rat moramo čuvati uspomenu na stradanje, ali i negovati vrednosti mira i učiniti sve da se nikad tako nešto ne ponovi. Danas, kad obeležavamo ovaj značajan datum, veoma je važno da, uz poštovanje naše istorije, budemo svesni dragocenosti slobode koja nam je ostavljena. Naša je obaveza da, u miru, razvijamo državu na temeljima trajnih vrednosti i međusobnog poštovanja“ – istakao je Milenković.

Prisutnima se obratio i Zoran Vidić, predsednik boračke organizacije Opštine Brod i potpredsednik boračke organizacije Republike Srpske.

„Naša poruka iz bratskog Broda je da nacionalno jedinstvo bude na prvom mestu, da negujemo kulturu sećanja, da našu omladinu učimo pravim vrednostima, veri, poštovanju, obrazovanju, a najbitnije – da ne zaboravljamo svoje žrtve. Ako poštujemo svoje pretke i prepoznajemo tragove prošlosti, imamo snagu da izgradimo budućnost vrednu svog srpskog imena“ – naglasio je Vidić.

Vence i cveće na Spomenik revoluciji položili su gradonačelnik Vranja, načelnik Štaba Četvrte brigade Kopnene vojske potpukovnik Saša Vučković, predsednik Gradske opštine Vranjska Banja Dragan Sentić, zamenik načelnika Policijske uprave (PU) Vranje Dejan Marinković, načelnik Centra Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Vranje Miloš Ristić, delegacije Opštine Brod iz Republike Srpske i Gradskog odbora SUBNOR-a, kao i predstavnici Udruženja vojnih penzionera, veterana Posebnih jedinica policije, Potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine, Srpskih ratnih veterana Vranje, Pokreta veterana Vranja i delegacija učenika srednjih škola.

Foto: Dušan Pešić / Slobodna reč

Parastos poginulima služilo je sveštenstvo Eparhije vranjske. U programu su nastupili Gradski mešoviti hor uz klavirsku pratnju Nenada Pejkovića, pod vođstvom Aleksandre Savić i učenice Gimnazije „Bora Stanković“ Tijane Ristić.

DAN POBEDE OBELEŽEN POLAGANJEM VENACA NA GROBLJU OSLOBODILACA BEOGRADA
Državna ceremonija povodom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu održana je na Groblju oslobodilaca Beograda, gde su vence položili ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski, kao i ambasador Rusije Aleksandar Bocan-Harčenko, javlja Radio-televizija Srbije (RTS).
Vence na spomen-groblju, posvećenom jugoslovenskim i sovjetskim borcima poginulim za oslobođenje Beograda, položili su i pripadnici Vojske Srbije i predstavnici Grada Beograda, kao i diplomatski predstavnici Belorusije, Azerbejdžana, Kazahstana i Jermenije.
Ceremoniji su prisustvovali i pripadnici Oružanih snaga Ruske Federacije, kao i građani koji su prethodno učestvovali u maršu „Besmrtni puk“. Marš od Vukovog spomenika do Groblja oslobodilaca Beograda prethodio je polaganju venaca, a u njemu su učestvovali članovi porodica oslobodilaca iz Drugog svetskog rata.
Nakon intoniranja himni Srbije i prisutnih zemalja naslednica bivšeg SSSR-a, učesnici ceremonije odali su počast oslobodiocima kod Večne vatre, a zatim i kod Spomenika crvenoarmejcu, posvećenom sovjetskim vojnicima stradalim u borbi protiv okupatora u Jugoslaviji.

Deveti maj u znaku i Dana Evrope

Deveti maj obeležava se i kao Dan Evrope, jer je tog dana, 1950. godine, ministar spoljnih poslova Francuske, Robert Šuman, objavio deklaraciju kojom je pozvao na uspostavljanje novog poretka, u kojem ne bi bilo mesta za sukobe među evropskim zemljama, piše RTS.

Suština njegove ideje bila je u uspostavljanju zajedničkih tela, tačnije odnosa, najpre u proizvodnji i distribuciji uglja i čelika, kao temelja industrijske snage.

Naredne godine osnovana je Evropska komisija za ugalj i čelik, koja je, vremenom, prerasla u Evropsku ekonomsku zajednicu. Četiri decenije kasnije, 1991. godine, u holandskom gradiću Mastrihtu, proglašena je Evropska unija (EU).

Evropski savet je, 1955. godine, odlučio da se dan objavljivanja Šumanovog plana – 9. maj – obeležava kao Dan Evrope.

Akcija „Zavrni rukave“ širom Srbije

Na oko 400 prijavljenih lokacija širom Srbije je, 10. maja, održana volonterska akcija „Zavrni rukave“, u organizaciji nekoliko ekoloških organizacija, prenosi N1.

Cilj akcije je da se ukloni otpad iz prirode, očiste parkovi, šume, reke i naselja, i da se podigne svest o značaju ekološke odgovornosti.

„Zavrni rukave“ je nacionalna kampanja čišćenja Srbije koja se održava nekoliko puta godišnje i teži podizanju svesti o velikom problemu nesanitarnih opštinskih i gradskih deponija, problemu bacanja smeća u prirodi, kao i mobilizaciji građana.

Najveća akcija od nastanka 2020. godine, na inicijativu udruženja „Eko straža“, bila je prošlogodišnja. Tada se okupilo 11.700 učesnika na 399 lokacija u 158 gradova, opština i sela, a prikupljeno je 20.300 džakova otpada, prenosi N1.

U Pionirskom parku skup „Srbija pobeđuje“, ulazak samo sa ulaznicama

U improvizovanom šatorskom naselju u Pionirskom parku, tzv. Ćacilendu, u subotu, 9. maja, održan je skup „Srbija pobeđuje – Veče energije, muzike i trenutaka koji se pamte“. Povod za ovaj skup nije poznat, a građani koji su pristali da razgovaraju sa ekipom Insajdera su ga povezivali sa Danom pobede.

Ulaz u ograđeni prostor parka je bio dozvoljen samo uz ranije obezbeđene propusnice, a ekipa Insajdera je onemogućena da prisustvuje.

Kako javlja Insajder, dodatne drvene kućice bile su postavljene u samom Pionirskom parku, a na ulazu u ograđeni prostor, prekoputa Skupštine, bili su postavljeni baloni u bojama zastave Srbije i natpis „Srbija pobeđuje“.

Angažovano je i JKP „Gradska čistoća“, čiji je kamion bio u parku, kao i radnici ovog preduzeća. Takođe, u parku se nalazila i bina.

Sporadično se emitovala klasična muzika kao i etno muzika u modernom aranžmanu.

Nepoznato je šta je bio povod ovog okupljanja.

Vukašin Đoković, u javnosti predstavljen kao „student koji želi da uči“, za Insajder je rekao da su mediji morali da se akredituju za događaj. Na konkretno pitanje – gde i kako, on je rekao da se to vršilo preko interneta i kod organizatora, ne želeći da kaže gde konkretno na internetu.

Većina posetilaca skupa nije želela da daje izjave za Insajder, a oni retki koji su hteli da govore ovaj događaj povezuju sa Danom pobede nad fašizmom, koji je obeležen 9. maja.

„Ja sam došla da uđem, ali nisam imala propusnicu. Nisam stigla da je uzmem juče“ – rekla je jedna građanka za Insajder.

Kako kaže, nju su pustili do ulaza, ali zato što nema propusnicu morala je da napusti park.

Da propusnice postoje, čula je od redara na ulazu, navela je ona.

Redari su informisali još jednog čoveka da ne može da uđe bez karte, a na njegovo pitanje: „Kakva karta?“, dobio je odgovor da se ona „dobija“.

Inače, prekoputa Pionirskog parka, ispred Doma Narodne skupštine, okupila se manja grupa građana.

Podsetimo, šatorsko naselje formirano je u martu prošle godine, prvobitno samo u Pionirskom parku kao kamp grupe „Studenti 2.0“, koja je u javnosti predstavljena kao grupa akademaca koja je protiv blokada visokoškolskih ustanova u Srbiji.

Vremenom, Pionirski park je ograđen metalnom ogradom, da bi, zatim, šatori, u kojima se okupljaju pristalice vlasti, bili postavljeni i u ulici Trg Nikole Pašića, ispred Narodne skupštine.

Pionirski park je mesicima bio okupiran, nedostupan i nebezbedan za građane koji bi tuda morali ili želeli da prođu. Ono što je bio čest slučaj svih tih meseci jesu napadi na građane i novinare koji su na tom prostoru mimo volje vlasti.

Šatorsko naselje je, početkom ove godine, uklonjeno sa kolovoza ispred parlamenta, ali u Pionirski park i dalje ne mogu svi.

Kralja Milana raskopana od zgrade Skupštine grada sve do bivšeg Centra za socijalni rad

I proteklog vikenda nastavljeni su radovi u ulici Kralja Milana u Vranju, a raskopan je i deo ulice kod Hamama, kao i oko zgrade bivšeg Centra za socijalni rad.

Podsetimo, JP „Urbanizam i izgradnja grada Vranja“ je, 20. aprila, izdalo saglasnost za privremenu obustavu saobraćaja u ulici Kralja Milana, na delu od raskrsnice sa ulicama Sutjeskinom i Džona Frotingema ka Gradskoj upravi, prenela je tada gradska Služba za odnose sa javnošću.

Foto: Dušan Pešić / Slobodna reč

Periodična obustava saobraćaja uvedena je 20. aprila zbog radova na izgradnji toplovoda za Osnovnu školu „Dositej Obradović“ i važiće do završetka pomenutih radova.

Takođe, Sutjeskina je, 29. aprila, više od 12 sati bila bez vode, kako su tada javili portalu Slobodna reč građani koji žive u ovoj ulici. Iz JP „Vodovod“ Vranje rekli su da su vodovodnu cev oštetili radnici JP „Novi dom“, koji kopaju ulicu Kralja Milana, ali da su radnici na terenu i da će građani koji žive u ovom delu grada ponovo dobiti vodu do 13.30 sati tog dana.

„(Ne)bojte se, i dalje smo tu“: Studenti i ostali građani održali protestnu šetnju

Studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Beogradu su, u nedelju, 10. maja, održali protestnu šetnju pod sloganom „(Ne)bojte se, i dalje smo tu“, koja je počela u 11.52 časova, ispred Pravnog fakulteta, odavanjem pošte žrtvama tragedije u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, piše N1.

Nakon održavanja pošte preminulima u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, građani su se okupljali kod Tehničkog fakulteta gde su im studenti štampali slogan „Studenti pobeđuju“ na majicama.

Kako je javio reporter N1, ta akcija je završena u 15 časova nakon čega su se okupljeni uputili u protestnu šetnju.

Okupljeni su uzvikivali „Pumpaj“ dok prolaze kraj Pionirskog parka, tzv. Ćacilenda. Reporter N1 je naveo da se iz parka čula glasna muzika, na šta su građani odgovorili bukom zviždaljki.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by zoomer (@zoomer_rs)

Reporter je dodao i da se čini da pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) ne obezbeđujuju protest, te da je Saobraćajna policija blokirala saobraćaj samo pored zgrade Glavne pošte.

S druge strane, pripadnici Interventne jedinice policije obezbeđuju skup aktivista Srpske napredne stranke (SNS) u Pionirskom parku.

Studenti i ostali građani nastavili su protestnu šetnju ka Narodnoj skupštini, Pravnom fakultetu, Slaviji i do Predsedništva, a skup je završen kod Rektorata.

Studenti su poručili građanima da ih očekuju na velikom protestu na Slaviji, koji je najavljen za 23. maj.

U Vranju osvanuo bilbord sa Dražom Mihailovićem zbog obeležavanja godišnjice osnivanja Jugoslovenske vojske u otadžbini

U Vranju je osvanuo bilbord na kojem se nalazi Dragoljub Draža Mihailović, poznat i kao Čiča Draža, komandant Jugoslovenske vojske u otadžbini (JVO).

Na današnji dan obeležava se 85 godina od osnivanja JVO, odnosno od početka ustanka srpskog naroda u Drugom svetskom ratu.

Kao zvanični datum se uzima 11. maj – a danas se navršava 85 godina od dolaska prve grupe oficira, podoficira i vojnika na Ravnu goru. Nakon dolaska na Ravnu goru, Mihailović i njegovi ljudi osnovali su štab, a Ravna gora je postala simbol Ravnogorskog pokreta.

Foto: Dušan Pešić / Slobodna reč

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklama -

Poslednji članci