VRANJE / BEOGRAD – Ravnopravnost u nasleđivanju između muških i ženskih potomaka podržava samo 43 odsto mladih u Srbiji, a beleži se i veliki broj slučajeva žena koje se odriču nasledstva u korist braće, izjavila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, predstavljajući rezultate prvog nacionalnog istraživanja na tu temu.
Janković je navela da se žene odriču nasledstva u korist muškog potomstva pod pritiskom društvene sredine i zbog očekivanih obrazaca ponašanja.
„One time sebe i svoju porodicu često stavljaju u još kompleksniji položaj od onog u kojem se već nalaze. Često je reč o ženama koje nemaju finansijsku stabilnost i zavisne su od svojih muževa i partnera, a pre toga su bile zavisne od svojih očeva i braće“, ukazala je poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
Ona je navela da oko 60 odsto svih ispitanika podržava rodnu ravnopravnost u nasleđivanju, a 39 odsto ne podržava ili je nesigurno po tom pitanju. Veći je procenat podrške ravnopravnom nasleđivanju u gradovima nego u selima.
Prema rečima poverenice, u Beogradu je za ravnopravno nasleđivanje čak 90 odsto ispitanika.
Istakla je i da bi se posebno trebalo pozabaviti nedovoljnim procentom mladih koji se protive ravnopravnom nasleđivanju, a kao glavni uzrok te pojave ona vidi uticaj vaspitanja i začaran krug koji se prenosi sa generacije na generaciju.
„Taj podatak bi trebalo da nas posebno brine i da nas vodi u kreiranje politika koje bi mogle pomoći u pravom razumevanju ovog društvenog fenomena“, kazala je poverenica.
Ona je podsetila i da je prošlo više od 80 godina od izjednačavanja prava na nasleđivanje po osnovu pola i da je država u potpunosti uredila zakonodavni okvir, ali i dalje su sporne kulturološke norme i običaji.
Istraživanje o nasleđivanju urađeno je uz podršku Nemačke razvojne agencije GIZ, u saradnji sa Koalicijom nevladinih organizacija za pravedno nasleđivanje.