fbpx
10.3 C
Vranje
subota, 09.11.2024

U ekspozeu premijera ništa o pravima žena, „svedene na objekte koji rađaju“

Odabrani članci

European Western Balkans
European Western Balkans
Regionalni internet portal specijalizovan za praćenje procesa evropskih integracija zemalja Zapadnog Balkana.

BEOGRAD – Novi premijer Miloš Vučević je, 1. maja, predstavljajući ekspoze u Narodnoj skupštini, izrekao niz pohvala na račun žena. Prema njegovom mišljenju, „ženi se uvek mora ukazati dužno poštovanje, jer je ona simbol obnove, rađanja, i pobede“. Kako je istakao Vučević, „žena donosi na svet novi život i to je čini bićem koje je zapravo najsličnije Bogu“. Ali, Vučevićevo slavljenje žena nisu pratili konkretni planovi o borbi protiv sveprisutne diskriminacije i nasilja nad ženama.

Kako je ocenila koalicija PrEUgovor u najnovijem izveštaju o napretku Srbije u Klasteru 1, u ekspozeu novog premijera „položaj žena u društvu uvijen je u narativ tradicionalizma, zaštite porodice i jačanja nataliteta“.

Tanja Ignjatović, programska koordinatorka Autonomnog ženskog centra, koji je deo PrEUgovora, kaže za European Western Balkans (EWB) da je, pre svega,“ upadljivo da se, u ekspozeu novog premijera, ne pominje rodna ravnopravnost, ali ni prava žena“.

„Žene su svedene na objekte – svetinja, simbol, biće – koji rađaju, i samo u toj ulozi mogu da računaju da će ‘svaki rodoljub’ da ih poštuje, zaštiti i osnaži. Ne sporeći loše demografske pokazatelje i potrebu da se država pozabavi tim problemom, prava žena zamenjena su pravima porodice u svrhu rešavanja problema niskog nataliteta. Niz najavljenih mera usmereno je na rađanje i ‘opstanak našeg naroda'“, objašnjava Ignjatović.

Ignjatović ukazuje da se „pominju mere koje bi trebalo da obezbede ravnotežu između porodice i posla, fleksibilno i skraćeno radno vreme, ali ne i da to umanjuje konkurentnost žena na tržištu rada i ima dugoročne negativne ekonomske efekte na njih“.

„Nema ništa o radu, zapošljavanju, preduzetništvu, obrazovanju, sportu, političkom i javnom životu, zdravlju, seksualnim i reproduktivnim pravima žena. Naprotiv, kaže se da će one imati ‘ista prava i iste početne pozicije kao i muškarci’, ali ne i jednake prihode, jer ‘ova Vlada neće promovisati ideju uravnilovke i samoupravnog socijalizma’, što ilustruje do koje mere premijer ne razume strukturnu diskriminaciju“, napominje Ignatović za EWB.

Ona ukazuje da, „kada je reč o merama protiv nasilja prema ženama, premijer je samo dao obećanje da će država uvek biti budna, beskompromisna i oštra u zaštiti žena, onih koje su nečija majka, sestra ili ćerka, a naročito ako nasilnik pokuša da oduzme život donositeljki novog života, prema čemu nacionalno svestan pojedinac, ne može i ne sme da ima samilosti“.

„Nema ni reči o tome da treba da se usvoji, i to sa tri godine zakašnjenja, akcioni plan za sprovođenje strateškog dokumenta za sprečavanje rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici, niti su izdvojena finansijska sredstva za realizaciju mera koje su planirane tim dokumentom. U tom kontekstu nema ni reči o pravima LGBT+ osoba, a isticanje toga da je ‘brak zakonom utvrđena zajednica života muškaraca i žena’, i da će tako ostati, ukazuje da neće biti razmatrana zakonska rešenja za građansko partnerstvo, da će biti marginalizovani diskriminacija, govor mržnje i nasilje prema pripadnicima ove zajednice“, naglašava Ignjatović.

Zaključuje da „ceo ekspoze, a posebno delovi koje komentarišemo, odraz su ozbiljnog zaokreta od evropskih vrednosti i standarda ka otvorenim konzervativnim, nacionalnim, tardicionalističkim i religijskim vrednostima“.

„Žene, kao i druge manjinske grupe, tretirane su kao da će dobiti prava, ako ih zasluže, a ne tako da im prava pripadaju, a da je država odgovorna da omogući uživanje i zaštitu njihovih prava“, rekla je Ignjatović.

Autonomni ženski centar je, nedavno, povodom 18. maja, nacionalnog Dana sećanja na žene žrtve nasilja, zajedno sa organizacijama Žene u crnom i Ženska solidarnost, organizovao uličnu akciju ispred Narodne skupštine pod nazivom „Pamtimo ubijene žene“, uz podsetnik da je u periodu od 2011. do 2023. u Srbiji ubijeno 406 žena u porodično-partnerskom ili kontekstu seksualnog nasilja.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklame -
- Reklame -

Poslednji članci

Vlada Republike Srbije donela je odluku da se subota, 2. novembar 2024. godine proglasi Danom žalosti na teritoriji Republike Srbije povodom tragično izgubljenih života usled urušavanja konstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, a imajući u vidu razmere nesreće koja je pogodila građane Novog Sada i Srbije.