fbpx
17.3 C
Vranje
četvrtak, 19.09.2024

Tokom vikenda obeležena 80. godišnjica oslobođenja Vranja u Drugom svetskom ratu

Odabrani članci

Slobodna reč
Slobodna reč
Društveno angažovan, objektivan i nezavisan nacionalni portal sa sedištem u Vranju.

VRANJE – Polaganjem venaca i cveća na Spomenik revoluciji kod Pedagoškog fakulteta, svečano je obeležena 80. godišnjica oslobođenja Vranja u Drugom svetskom ratu, javlja Služba za odnose sa javnošću Grada Vranja.

Gradonačelnik Vranja, Slobodan Milenković, govorio je o otporu i požrtvovanju našeg naroda, u jednom od najmračnijih perioda u istoriji civilizacije.

„Ostavši sami, i bez podrške zapadnih sila koje su i same napadnute, poražene i ponižene, Srbi i drugi narodi tadašnje Kraljevine Jugoslavije organizuju pokret otpora i kreću u gerilsku borbu. Za čast, za slobodu. Različitih kultura i religija, ujedinjeni idealima nezavisnosti i suverenosti, borili su se za očuvanje integriteta i slobode, koji su bili pogaženi od strane onih istih moćnika iz Velikog rata“, rekao je Milenković.

Milenković je podsetio da je neko jednom rekao da „tajna slobode počiva na hrabrosti“.

„Biti hrabar, odvažan i odlučan vrhunske su vrline srpskog vojnika i vekovima su bile iskonska snaga u borbama za slobodu i nezavisnost. Biti hrabar znači ne štedeti svoj život u odbrani otadžbine i vekovnih ognjišta. Biti hrabar znači širiti plamen slobode i drugima koji su ugnjetavani i poniženi, koji su porobljeni. Srpski borci oslobađali su i one koji su, u ratovima, bili na drugoj strani, jer sloboda ne poznaje ni ime, ni prezime. I ne treba zbog toga da tražimo zahvalnost, ni priznanje. Ugled i čast žive doveka. Dovoljno je što, kao narod, nosimo ožiljke istorije nastale u moru bitaka za pošteniji i bolji svet“, rekao je gradonačelnik.

Dodao je da je „naš narod iskonski predodređen da brani svoja ognjišta od napada hordi agresora, jer se nalazimo na čvorištu civilizacija“.

„Istorija nas uči da samo složni i ujedinjeni možemo da odgovorimo izazovu sutrašnjice, a istina i pravda uvek će biti na našoj strani. Jer, kako je rekao patrijarh Pavle, ‘proći će sve, ali duša, obraz i ono što je dobro ostaje zauvek“, istakao je Milenković.

O značaju naorodnooslobodilačke borbe na ovim prostorima govorio je i predsednik Skupštine SUBNOR Srbije, Miroljub Stojčić.

Vence i cveće položili su gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković, zamenik komandanta Četvrte brigade Kopnene vojske pukovnik Miodrag Mladenović, državni sekretar Zoran Antić, narodni poslanik Goran Nikolić, zamenik predsednika Gradske opštine Vranjska Banja Marko Nikolić, načelnik Policijske uprave u Vranju Saša Nedeljković, načelnik centra BIA Miloš Ristić, predsednik gradske organizacije SUBNOR Zoran Lubura, predstavnici Udruženja potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije do 1918, udruženja vojnih penzionera, udruženja srpskih ratnih veterana,  pokreta veterana i delegacija vranjskih srednjih škola.

U programu su učestvovali Gradski mešovoti hor, ansambl Muzičke škole „Stevan Mokranjac“ i učenici Gimnazije „Bora Stanković“, Nina Tasić i Luka Stajić, koji su recitovali pesmu „Na Petrovačkoj cesti“ Branka Ćopića i „Prkosnu pesmu“ Dobrice Erića.

U okviru obeležavanja 7. septembra, u Galeriji Narodnog muzeja (NM), postavljena je i izložba povodom 80. godina od formiranja Osme srpske brigade.

Čitajte više:

O slobodarskom duhu na svečanoj sednici povodom Dana oslobođenja Vranja u Drugom svetskom ratu

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklame -
- Reklame -

Poslednji članci