fbpx
9 C
Vranje
utorak, 01.04.2025

TS: Na nezakonito davanje novca Geoksu upozorili smo pre 4 godine

Odabrani članci

Slobodna reč
Slobodna reč
Društveno angažovan, objektivan i nezavisan nacionalni portal sa sedištem u Vranju.

BEOGRAD / VRANJE – Nakon što je Komisija za kontrolu državne pomoći saopštila da je državna pomoć za izgradnju fabrike obuće Geoks u Vranju dodeljena nezakonito, oglasila se organizacija Transparentnost Srbija, iz koje su podsetili da su na to ukazivali još u maju 2017. godine. Ističu da bi, nezavisno od toga da li će preplaćeni iznos (oko 414 miliona dinara) biti vraćen u budžet u postupku likvidacije, trebalo utvrditi krivičnu odgovornost za nezakonitu dodelu novca i propust u sprečavanju iste.

Komisija za kontrolu državne pomoći je u svom rešenju od 1. novembra 2021. utvrdila da je korisnik Technic Development doo Vranje – u likvidaciji dobio državnu pomoć koja prelazi maksimalno dozvoljenu za 414.044.391,33 dinara (ukupna državna pomoć tom preduzeću je bila preko 1,5 milijarde dinara), podseća TS.

Predstavnici Geoksa, Ivica Dačić, Mlađan Dinkić i Zoran Antić, 8.10.2012.; Foto: Vlada Srbije

U pitanju je pomoć za investicioni projekat „Izgradnja fabrike za proizvodnju obuće“, gde se proizvodila obuća italijanske firme Geox. Prema nalazu Komisije, prekomerni iznos državne pomoći dodelilo je Ministarstvo privrede i to 1. aprila 2016. godine, u iznosu od 90.687.891,33 dinara, i 23. decembra 2016. godine, u iznosu od 323.356.500,00 dinara, stoji u saopštenju.

„Ovim su potvrđeni navodi iz studije Subvenicije investitorima – svrsishodna državna pomoć ili promocija, koju je Transparentnost Srbija objavila pre četiri i po godine, u maju 2017 . Analizirajući ovu subvenciju tadašnjoj Komisiji za kontrolu državne pomoći ukazali smo da odluka Komisije o razmatranju dodele ove državne pomoći nije objavljena, a javnosti da je ‘ugovor o subvenciji za fabriku obuće GEOX sporan, zbog iznosa koji izlazi iz limita postavljenog Uredbom o pravilima za dodelu državne pomoći'“ – ističu iz TS.

Isto to je utvrdila i Komisija za kontrolu državne pomoći, ali sa četiri i po godine zakašnjenja. Iz TS naglašavaju da je aktuelni saziv Saveta Komisije za kontrolu državne pomoći izabran 23. decembra 2019. godine, nakon što je ovo telo uspostavljeno kao samostalna i nezavisna organizacija koja za svoj rad odgovara Narodnoj skupštini.

Pre donošenja aktuelnog zakona, pravni status Komisije je bio nedefinisan, i ona je predstavljala „neobičan hibrid između radnog tela Vlade i nezavisnog organa“.

Iz TS smatraju da je na propust Komisije u prošlosti upravo ta činjenica imala uticaja, kao i da u to doba, kada je šteta mogla da se spreči, Komisija nije utvrđivala da li je državna pomoć dozvoljena.

„Aktuelno rešenje, na osnovu kojeg su te činjenice naknadno utvrđene, doneto je protiv preduzeća koje je već u likvidaciji, što će otežati ili onemogućiti povraćaj novca. Tim pre, postoji potreba da se utvrdi i eventualna krivična odgovornost svih koji su učestvovali u nezakonitoj dodeli budžetskog novca u resornom ministarstvu, tako i onih koji nisu sprečili da do nje dođe (članovi ranijih saziva Komisije)“ – ističu iz Transparentnosti Srbija.

Kako objašnjavaju, preduslov za tako nešto je da se pomenuto rešenje dostavi nadležnom javnom tužiocu i likvidacionom upravniku.

U detaljnom izveštaju „Subvencije investitorima – svrsishodna državna pomoć ili promocija“ objavljenom u maju 2017. godine (dostupan ovde >>>), navodi se da je prema oceni TS Ugovor o subvenciji za fabriku obuće Geox sporan, zbog iznosa koji izlazi iz limita postavljenog Uredbom o pravilima za dodelu državne pomoći.

Inače, ugovor o dodeli sredstava za direktne investicije, „koji će omogućiti zapošljavanje 1.250 radnika u novoj fabrici, 8. oktobra 2012. godine u Vranju su potpisali tadašnji Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić i predsednik kompanije Geoks Mario Moreti, a u prisustvu tadašnjeg premijera, a sadašnjeg predsednika Skupštine Ivice Dačića. Tada je najavljeno da će Vlada Srbije podržati ulaganje kroz program za podsticaj direktnih investicija u iznosu od 9.000 evra po svakom novootvorenom radnom mestu.

„Ministar Dinkić i čelnik Geoksa potpisali su i Projektni okvirni ugovor o ostvarivanju međusobnih prava i obaveza između Srbije, Grada Vranja i kompanije Geoks“ – stoji u izveštaju.

Fabrika je otvorena 2016. godine i tada je ponovljen podatak o subvenciji od 9.000 evra. Vlada Srbije subvencionisala je izgradnju fabrike sa 11,25 miliona evra, odnosno sa 9.000 evra po svakom novootvorenom radnom mestu. Vlada je gradu Vranju dala 100 miliona dinara za uređenje zemljišta u slobodnoj zoni, što je bio preduslov da može da počne izgradnja fabrike, a Grad Vranje je po ugovoru završio kompletnu infrastrukturu u tom delu
industrijske zone Bunuševac, a u planu je i izgradnja obilaznice.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklama -
- Reklama -

Poslednji članci