fbpx
10.5 C
Vranje
petak, 18.10.2024

Vranje na vrhu liste, propust u davanju informacija od javnog značaja

Odabrani članci

Slobodna reč
Slobodna reč
Društveno angažovan, objektivan i nezavisan nacionalni portal sa sedištem u Vranju.

VRANJE – Organizacija Transparentnost Srbija usmerena na borbu protiv korupcije, povećanje transparentnosti rada državnih organa i sprečavanje zloupotrebe javnih ovlašćenja u privatne svrhe, objavila je izveštaj za 2020. godinu na kom se Vranje po Indeksu transparentnosti lokalne samouprave (LTI) nalazi na visokom 6. mestu.

Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i Transparentnost Srbija koja je članica međunarodne mreže Transparency International, na osnovu 95 indikatora ocenila je i rangirala transparentnost svih 145 opština i gradova u Srbiji. Transparentnost je u ovom obimnom istraživanju ocenjivala vidljivost i dostupnost informacija građanima o Skupštini i veću, budžetu, odnosu i komunikaciji jedinica lokalne samouprave i građana, o slobodnom pristupu informacijama, javnim nabavkama, informatorima o radu, podacima o javnim preduzećima i javnim ustanovama, kao i o javnim raspravama i javnim konkursima. Rađena je analiza sajtova, dokumenata, odgovora dobijenih na zahteve za slobodan pristup informacijama i neposredan uvid u funkcionisanje uprave, odnosno uslužnih centara, kao i podataka dobijenih od drugih organa.

Kada je u pitanju vidljivost i dostupnost informacija o radu Skupštine i veća, o budžetu, odnosu lokalne samouprave i građana kao i o javnim nabavkama, Vranje je i ove godine zadržalo epitet „transparentno“ s obzirom na to da se sve ove informacije mogu naći na sajtu Gradske uprave.

Vranje je „palo na testu“ kada se radi o dostavljanju informacija od javnog značaja. Istraživači Transparentnosti su svim opštinama poslali jedan zahtev za pristup informacijama od javnog značaja koristeći strategiju „prikrivenog kupca“. Koncept podrazumeva da umesto Transparentnosti kao organizacije, zahtev potpiše jedan građanin, ostavljajući privatnu imejl adresu za prijem odgovora, čime su želeli da steknu uvid u to da li jedinice lokalne samouprave dostavljaju informacije i odgovaraju na zahteve na isti način kada stigne od „običnog građanina“, kao što to čine kada dobiju zahtev od organizacije civilnog društva. U izveštaju stoji da su se Grad Vranje i Gradska opština Vranjska Banja našli na spisku od nekoliko gradova koji nisu odgovorili na zahtev, što ukazuje na generalno manje poštovanje Zakona o slobodnom pristupu informacijama.

Vranje je dobil i nula poena pri analizi Informatora o radu, što je propust mnogih samouprava.

I posle 16 godina od početka primene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, informatori o radu uglavnom su lošeg kvaliteta. – stoji u izveštaju ove organizacije.

Kako se navodi, ovi dokumenti su često glomazni, puni nepotrebnih informacija kao što su kompletnih budžeti od pre nekoliko godina, sa ogromnim brojem nepretraživih slika umesto teksta ili tabela. Ovo je primećeno u izveštajima o javnim nabavkama. Neki informatori o radu imaju podatke koji su stari 5 ili 6 godina iako se u napomeni navodi da su podaci redovno ažurirani.

Zamera se i nedostatak informacija na gradskom sajtu o radu Javnih ustanova (JU) i Javnih preduzeća (JP), kao što je sistematizacija poslova, dokumenti iz procedure izbora direktora JP i JU, godišnji planovi rada i izveštaji o radu, kao i podaci o broju zaposlenih u javnim preduzećima. Pored toga, u Vranju se ne sprovode konsultacije sa građanima kada se utvrđuju cene usluga JU i JP, kroz konsultativne skupove, ankete i td.

Takođe, nula poena Vranje je dobilo i zbog neobjavljivanja izveštaja o dodeli imovine u zakup i nepostojanja evidencije imovine (nekretnina) u vlasništvu lokalne samouprave koje su date u zakup, sa podacima o zakupcima, ceni i trajanju zakupa. Loša je ocena i kada je u pitanju informacija o održavanju redovnih konferencija za novinare gradonačelnika ili predsednika opštine, a u izveštaju stoji da na sajtu ne postoji dnevni ili nedeljni rasopred aktivnosti gradonačelnika ili predsednika opštine.

Podaci odobornika gradske Skupštine bi takođe trebalo da budu vidljivi:

Kontakt informacije odbornika – e-mail adrese, brojevi telefona, vreme i mesto za redovne sastanke sa građanima, ukoliko je definisano, bi trebalo da budu objavljene na web sajtovima, uz spiskove odbornika. – stoji u izveštaju.

Ipak, ako se izuzmu indikatori koji u ocenjivanju nisu dobro prošli, indeks transparentnosti Vranja je u odnosu na prethodno istraživanje veći za 13 poena.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklama -
- Reklama -

Poslednji članci