fbpx
14.1 C
Vranje
sreda, 18.09.2024

Bronzani jarac sa markice Pošte Kosova nije u vranjskom Muzeju

Odabrani članci

Slobodna reč
Slobodna reč
Društveno angažovan, objektivan i nezavisan nacionalni portal sa sedištem u Vranju.

VRANJE / PRIŠTINA – Figura „Bronzani jarac“ (Cjapi i bronztë) iz šestog veka pre nove ere, koja je otkrivena 1939. godine kod mesta Jaglenica u blizini Prizrena, našla se na poštanskoj markici Pošte Kosova, uz objašnjenje da tema koja se obrađuje u novoj seriji poštanskih marki „pripada kosovskom arheološkom nasleđu, što dokazuje nivo kulture i privrednog razvoja predaka Kosova“ i podatak da je ova figura trenutno izložena u vranjskom Muzeju. Međutim, bronzana figura sa pomenute poštanske marke nije muzejski predmet zbirki Narodnog muzeja u Vranju, kaže za naš portal direktorka Maja Aleksić.

Preko svoje Filatelije, Posta e Kosovës pustila je juče u promet izdanje poštanskih marki „Bronzani jarac“. Može se pazariti po ceni od 2 evra i biće u prometu dok se ne rasproda.

Ova poštanska marka u svom motivu nosi lik jarca koji sedi i predstavlja redak i poseban arheološki nalaz, navode iz Pošte Kosova.

Bronzana figura jarca koji sedi potiče iz šestog veka pre nove ere, na osnovu pisanih podataka. Slučajno je otkrivena 1939. godine, negde u Jaglenici, u predgrađu Prizrena. Ova figurica je dužine 6,5 centimetara i širine oko tri centimetra, dok je teška 380 grama, stoji u opisu.

„Tema koja je pokrivena u novoj ediciji poštanskih marki pripada našem arheološkom nasleđu koje dokazuje kulturni i ekonomski razvoj naših predaka“ – ističe se u objavi.

„Figura e cjapit të ulur sot gjendet e ekspozuar në Muzeun e Vranjës“

Međutim, u nastavku objave na zvaničnom nalogu Pošte Kosova, navodi se da je ova figura „trenutno izložena u Muzeju u Vranju“.

Ipak, iz JU Narodni muzej Vranje, stiže informacija da odavno u stalnoj postavci nemaju arheološke predmete iz praistorije.

„Bronzana figura sa pomenute poštanske marke nije muzejski predmet zbirki Narodnog muzeja u Vranju“ – kaže direktorka Maja Aleksić za naš portal.

Ona je prethodno za Novosti izjavila da je, prema navodima, figura otkrivena u rejonu prizrena, te da bi teritorijalno, za čuvanje takvog otkrića, bio nadležan Narodni muzej u Prištini, a ne Vranje.

Nekadašnji kustos vranjskog Muzeja, dr Aleksandar Bulatović iz Arheološkog instituta, za Novosti je izjavio da išta slično nije postojalo u praistorijskoj zbirci ove ustanove tokom decenije njegovog rada u njoj, između 1996. i 2006. godine.

Dodao je da je malo verovatno i gotovo nemoguće, da je jedan takav predmet dospeo u muzej posle 2006. godine.

„Neolitskih figurina sa Kosova i Metohije u Narodnom muzeju u Vranju ima u zbirci koja je u ovu instituciju, potpuno legalno, dospela preko legata etnologa i istoričara Tatomira Vukanovića. Takve figurine definitivno nije bilo u tom legatu“ – tvrdi Bulatović.

Sagovornik Novosti iz Arheološkog instituta dodaje da je moguće da je neko „pomešao“ Bronzanu kozu sa jednom srnom napravljenom od olova, koja se čuva u Narodnom muzeju, ali je objasnio da je taj predmet po svemu različit – od epohe iz koje potiče, preko načina izrade, do predstave životinje.

Na njemu je predstavljeno poprsje srne, vrlo realistično, i olovo je liveno tako što je šuplje iznutra. Potiče iz ranorimskog perioda, a pronađeno je u Moštanici kod Vranja, dodao je on.

Ministarstvo kulture Srbije smatra da je ovaj potez Pošte Kosova „još jednom pokušaj zloupotrebe kulturnog nasleđa i upućivanja lažnih tvrdnji i insinuacija“.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklama -
- Reklama -

Poslednji članci