fbpx
12.3 C
Vranje
četvrtak, 17.10.2024

Vranje počinje zvanično da meri PM čestice, „tihe ubice“ u vazduhu

Odabrani članci

Sanja Petrov
Sanja Petrov
Urednica. U novinarstvu od 2011. godine. Radila u civilnom sektoru, najviše sa osetljivim društvenim grupama. U slobodno vreme bavi se pevanjem.

VRANJE – Lokalna vlast je konačno nabavila merač za zagađujuće, takozvane „PM čestice“ u vazduhu, koje mnogi stručnjaci nazivaju „tihim ubicama“, jer sadrže kancerogene materije i dovode do srčanih i malignih oboljenja. Merač je plaćen 2,3 miliona dinara i biće isporučen Zavodu za javno zdravlje u Vranju, koji je u procesu akreditacije metoda za merenje PM čestica. Rezultati, za sada, neće biti dostupni u realnom vremenu, kažu za Slobodnu reč iz Gradske uprave.

Dobra vest je da će podaci sa ove stanice, za razliku od dosadašnjih nezvaničnih merenja, ulaziti u godišnji izveštaj državne Agencije za zaštitu životne sredine o stanju kvaliteta vazduha. Loša vest je to što će Vranje najverovatnije izgubiti svoj status grada sa najčistijim vazduhom.

Prema podacima sa nezvaničnih merača i sajtova, Vranje je ovog jutra bio treći najzagađeniji grad u Srbiji, zbog prekomerne koncentracije opasnih PM čestica u vazduhu. Poslednjih godina, od početka do kraja grejne sezone, nema dana kada merači postavljeni od strane ekoloških organizacija i aktivista, ne pokažu prekomerno zagađenje. Često su rezultati bili takvi da je koncentracija opasnih čestica u Vranju i do 10 puta veća od dozvoljene.

Međutim, kada državna Agencija za zaštitu životne sredine objavi godišnji izveštaj o kvalitetu vazduha, Vranje je – vazdušna banja.

Zvanično, vazduh u Vranju je tokom 2023. godine ocenjen kao čist i spada u prvu (I) kategoriju, stoji u izveštaju Agencije.

Da je vazduh u Srbiji čist samo u mestima gde se monitoring ne vrši adekvatno, iz instituta RERI (Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu) upozoravaju već nekoliko godina. Do sada se u Vranju merila koncentracija čađi, azot-dioksida, sumpor-dioksida i ukupnih taložnih materija.

Tako je i vazduh u gradu bio „čist“, jer se u nije sistemski merila koncentracija pomenutih, opasnih čestica, najčešćih zagađivača u urbanim sredinama, za koje stručnjaci upozoravaju da mogu sadržati kancerogene materije, dovesti do srčanih i malignih oboljenja, ali i veće smrtnosti od respiratornih virusa.

Četiri godine od prvog objavljenog teksta na portalu Slobodna reč o ovom problemu, a tri i po godine od prvih nezvaničnih merenja, lokalna vlast je konačno nabavila uređaj koji će dati realnu sliku stanja.

Kako su iz Gradske službe za odnose sa javnošću naveli u odgovoru na pitanja upućena gradskom većniku dr Nikoli Popoviću, čiji su resori zdravstvo i javno zdravlje, sproveden je postupak javne nabavke, a nakon isporuke uređaja koji je plaćen 2,3 miliona (2.328.000 dinara sa PDV-om), on će biti prosleđen Zavodu za javno zdravlje Vranje, koji je u postupku akreditovanja metoda za merenje PM čestica.

„Uređaj za merenje PM čestica za koji je sproveden postupak javne nabavke će biti deo lokalne mreže. Svi izveštaji se dostavljaju Agenciji za zaštitu životne sredine, samim tim čine sastavni deo Godišnjih izveštaja Agencije za zaštitu životne sredine“ – potvrđuju za portal Slobodna reč iz gradske Press službe.

Kako su objasnili, rezultati neće biti dostupni na dnevnom nivou, već će izveštaji, u zavisnosti od akreditacije, biti objavljivani na 15 odnosno na 30 dana, a ove izveštaje će građani moći da prate na gradskom sajtu.

Kada se radi o praćenju kvaliteta vazduha u realnom vremenu, u državnoj mreži grad Vranje ima Automatsku mernu stanicu zkoja se nalazi u dvorištu srednje medicinske škole „Dr Izabel Emsli Haton“, a iz Press službe navode da će moći da se prati 24 sata kada počne sa radom deo na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine.

„Takođe, u državnoj mreži za praćenje kvaliteta vazduha je i merno mesto koje se nalazi u ZZJZ. Planira se da Automatska merna stanica za praćenje kvaliteta vazduha pored osnovnih zagađujućih materija (sumpor dioksid, azot dioksid, čađ i ukupne taložne materije) uskoro dobije i uređaj za merenje PM čestica“ – najavljuju iz Grada.

Praćenje stanja kvaliteta vazduha, polena i buke je povereno Zavodu za javno zdravlje Vranje na osnovu zaključenih ugovora između grada Vranja i ZZJZ Vranje, a nadležni organ za zaštitu životne sredine, odnosno Odeljenje za urbanizam, imovinsko-pravne poslove, komunalno-stambene delatnosti je nadležan za kontrolu Izveštaja ZZJZ Vranje i za njihovo objavljivanje, podsećaju.

Zašto su PM čestice „tihe ubice“

Kako je za portal Slobodna reč ranije objasnila objasnila doktor fizičke hemije i profesorka Univerziteta Singidunum prof. dr Svetlana Stanišić, dugoročna izloženost PM česticama dovodi do kardiovaskularnih i malignih bolesti, ubrzava proces nakupljanja masti u krvnim sudovima i povećava sistematsku zapaljensku reakciju.

To praktično znači da zagađenje vazduha ne utiče samo na plućne bolesti, kao što bi većina ljudi pomislila već doprinosi srčanim i moždanim udarima, oboljevanju od raka kao i pogoršanju stanja kod dijabetičara – objašnjava prof. dr Stanišić.

Postoje izvori zagađenja koji su aktivni tokom cele godine, ali je od oktobra do marta koncentracija čestica u vazduhu najveća, zbog ložišta i meteoroloških uslova.

Podsećamo, prema navodima Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), visoke koncentracije PM čestica godinama unazad su osnovni razlog lošeg kvaliteta vazduha u Srbiji.

Nekada zagađen vazduh, sada „prihvatljiv“ zbog metrike Agencije 

Agencija za zaštitu životne sredine je krajem 2020. godine, prema rečima stručnjaka iz RERI i Beogradske otvorene škole, „bez najave i objašnjenja u javnosti, promenila kriterijume za ocenu kvaliteta vazduha“ na taj način da se vazduh koji je, na primer, do tada bio ocenjivan kao „zagađen“, od tada smatran „prihvatljivim“.

Aktuelni kriterijumi su, prema njihovim rečima, „daleko ispod kriterijuma“ Evropske agencije za zaštitu životne sredine.

Pomerene su gornje granice za količinu štetnih čestica pa je sada i vazduh koji sadrži preko 40 μg/m3 PM 2.5 čestica „prihvatljiv“.

Ovaj sadržaj objavljen je u okviru projekta iz Programa malih medijskih grantova, koji je finansiran od strane Ambasade SAD, a administrira ga Media i reform centar Niš (MRCN). Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD, već isključivo autora.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklama -
- Reklama -

Poslednji članci