fbpx
18.4 C
Vranje
nedelja, 13.10.2024

Niže cene ogrevnog drveta na jugu

Odabrani članci

Slobodna reč
Slobodna reč
Društveno angažovan, objektivan i nezavisan nacionalni portal sa sedištem u Vranju.

VRANJE / BUJANOVAC / VLADIČIN HAN – Nakon skoka cena ogrevnog drveta tokom pandemije korona virusa, ovo tržište u opštinama Pčinjskog okruga, trenutno deluje stabilno a beleži se i velika ponuda bukovog ogrevnog drveta, koje se najčešće koristi u domaćinstvima, piše “Politika”.

Kod privatnih dobavljača, cena kubnog metra bukovog drveta iznosi od 45 do 55 evra, a kod „Šumskog gazdinstva” na njihovom placu, 7.053 dinara. Drvne pijace u Vranju i okolini, poslednjih dana, prepune se ponudom ogrevnog drveta. Prodavci kažu i da se kupljeno drvo na pijaci, odmah „tera“ kupcu do njegove kuće.

U „Šumskom gazdinstvu” u Vranju, kažu da cenu ogrevnog bukovog drveta nisu menjali od 2022. godine. Kažu i da su cene različite ako kupite drvo u šumi pa ga sami prevozite do onog koje stigne na šumski plac na periferiji grada.

Cena ogrevnog drveta u šumi „na panju” je 3.874 dinara po kubnom metru. Na šumskom kamionskom putu za kubni metar treba da platite 5.269 dinara, dok je cena na placu u Vranju 7.053 dinara. U sva tri slučaja radi se o ceni sa uračunatim PDV-om – objašnjava Nikola Novković, direktor u „Šumskom gazdinstvu” u Vranju, za „Politiku”

On precizira i da će tokom ove jeseni biti „dovoljnih količina ogrevnog drveta za sve”.

Nabavku preko „Šumskog gazdinstva”, zbog učestalih prevara od strane privatnih dobavljača, najčešće koriste penzioneri, kojima je omogućeno plaćanje u više rata, što se ne odnosi na pravna i lica iz radnog odnosa.

“Bukovo drvo se prodaje po ceni od 50 evra po kubnom metru. Pet evra niže može se naći tanje šumsko drvo, dok oni „moćniji” komadi u kubnom metru koštaju i više od 50 evra. Ljudi slušaju da više neće biti tako hlade zime, pa kupuju manje ogrevnog drveta, a mnogi su prešli i na grejanje klima-uređajima.”, za Politiku objašnjava i Stanko Janjić, prodavac drva u Bujanovcu.

Slična je situacija i na drvnoj pijaci u Vladičinom Hanu, gde se u ovoj opštini, sa prosečnom zaradom od 75.973 dinara, koja je najveća u sedam opština Pčinjskog okruga, mnogi su prešli na grejanje na struju i klima-uređaje. Kubni metar bukovog drveta, ovde se prodaje po ceni od čak i od 70 evra.

Mnogi su isključili i kotlove za etažno grejanje, procenjujući da će ih potrošnja električne energije manje koštati od prosečne cene ogrevnog drveta, koje su nabavljali u prosečnoj količini od deset do 15 kubnih metara.

“Drvo koristimo samo za dodatno zagrevanje, baš kada su jaki mrazevi. Dotle koristimo „inverter klime”, koje nam u potpunosti zadovoljavaju potrebe za grejanjem. Očekujemo da će tako biti i ove godine” navodi za ovaj list Stanko Tasić iz sela Lepenica, nadomak Vladičinog Hana.

Za metar ogrevnog bukovog drveta za rezanje i cepanje koje se sada odvija mašinski platićete od 800 do 1.200 dinara u Vranju. Pritom, za to će koristiti električnu energiju sa vašeg strujomera.

Sve se to radi najčešće ispred dvorišta, pa kako bi građani izbegli kaznu Komunalne milicije o „nepropisnom zauzimanju gradske javne površine”, koja je na jugu Srbije od tri do 5.000 dinara, ili će u najkraćem roku sami uneti istrugano ogrevno drvo, ili će za tu uslugu dodatno izdvojiti još najmanje 2.500 dinara, navodi se u listu “Politika”.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklame -
- Reklame -

Poslednji članci