BEOGRAD – Rio Tinto je prijavio projekat „Jadar“ na konkurs za strateške projekte koji je Evropska komisija (EK) raspisala, prošle godine, u okviru Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA) koji prepoznaje strateške sirovine kao ključne za uspeh zelene i digitalne tranzicije, i definiše strateške projekte koji doprinose sigurnosti snabdevanja. Javni poziv je bio otvoren i za projekte izvan Evropske unije (EU). EK je, u utorak, objavila spisak izabranih strateških projekata sa teritorije EU, dok će oni izvan EU biti odabrani kasnije, navode u kompaniji Rio Tinto za portal European Western Balkans (EWB), odgovarajući na pitanje da li je projekat „Jadar“, koji bi se odnosio na iskopavanje litijuma u Srbiji, prijavljen EK za dobijanje statusa „strateškog projekta“.
Iz kompanije Rio Tinto poručuju: „Čvrsto verujemo da projekat Jadar, koji razvijamo na jednom od najkvalitetnijih i najbolje istraženih ležišta litijuma u Evropi, ima ogroman razvojni potencijal za Srbiju, uz brojne benefite za lokalnu zajednicu“.
„Ovaj projekat pruža Srbiji priliku da postane lider u razvoju kritičnih sirovina neophodnih za novu industrijsku revoluciju, ali ne može biti realizovan dok u zakonom definisanom procesu, kroz izradu studije procene uticaja na životnu sredinu, ne dokažemo da je bezbedan za životnu sredinu i zdravlje ljudi“ – tvrdi Rio Tinto za EWB.
EK je, u julu 2024, za EWB precizirala da ni Rio Tinto, niti bilo koja druga kompanija, ne može da prijavi projekat EK za dobijanje statusa „strateškog“ a da prethodno ne dobije odobrenje za tu prijavu od države u kojoj bi se projekat sprovodio.
„Prema Aktu o kritičnim sirovinama, Komisija mora da dobije direktno odobrenje određene treće zemlje (u kojoj bi se projekat sprovodio) pre nego što razmatra prijavu. Takođe, i u slučaju da neki projekat EK proglasi strateškim, ovlašćeni organi u zemljama u kojima bi se projekti sprovodili nisu dužni da izdaju dozvole izvođačima“ – precizirano je za EWB u odgovorima EK.
Podsetimo, EK je juče saopštila da je prvi put usvojena lista od 47 strateških projekata iz domena kritičnih sirovina, čije sprovođenje bi trebalo da „osnaži evropski vrednosni lanac sirovina i diversifikuje izvore snadbevanja“. Kako se precizira, izabrani su projekti u 13 država članica EU, a najviše projekata odnosi se na litijum, dok su ostali u vezi sa niklom, kobaltom, manganom i grafitom.
EK je za EWB precizirala da objavljeni strateški projekti iz domena kritičnih sirovina koji se odnose samo na EU, kao i da je „primila prijave za projekte locirane u trećim državama, a odluka o potencijalnom izboru takvih projekata biće doneta u kasnijoj fazi“.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, izjavio je sinoć – nakon razgovora sa predsednikom EK Ursulom Fon der Lajen i predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom – da će EK naredne proglasiti projekat „Jadar“ za svoj strateški projekat van zemalja EU
Proglašenje „strateških projekata“ učinjeno je u skladu sa Aktom o kritičnim sirovinama (CRMA), koji je, prošle godine, usvojila EU kako bi pronašla rešenja koja se odnose na nabavku, preradu i reciklažu kritičnih sirovina u Evropi, te osigurao lanac snadbevanja.
Govoreći o pravilima i procedurama koje se tiču strateških projekata u zemljama koje nisu članice EU, kao što je Srbija, u EK za portal EWB su, u leto 2024, naglasili da će i takve države morati da ispune „visoke ekološke i društvene uslove“, što će podrazumevati i da od toga ima neposrednu korist lokalna zajednica.
Kako je za EWB objašnjeno u Komisiji, CRMA propisuje da projekti koji budu proglašeni strateškim moraju da značajno doprinesu obezbeđivanju sigurnosti snadbevanja strateškim sirovinama u EU, da budu tehnički izvodljivi u razumnom roku, te da se obezbedi da se „očekivana proizvodnja može proceniti sa dovoljnim stepenom sigurnosti“.
Govoreći o rokovima za podnošenje prijava za strateške projekte, sagovornici iz EK naveli su da je „poziv za strateške projekte otvoren neprestano“, ali da će se svake godine četiri puta procenjivati prispele prijave. Takođe, za EWB je precizirano da će i projekti koji budu proglašeni „strateškim“ moći će da budu zaustavljeni u bilo kojoj fazi sprovođenja ukoliko EK proceni da ne zadovoljavaju odgovarajuće standarde, pre svega ekološke i pravne.