fbpx
4.7 C
Vranje
sreda, 22.01.2025

BAT u Vranju postavlja spomen obeležje Milunki Savić

Odabrani članci

Slobodna reč
Slobodna reč
Društveno angažovan, objektivan i nezavisan nacionalni portal sa sedištem u Vranju.

VRANJE – Spomen obeležje u čast nositeljke Karađorđeve zvezde sa mačevima vojničkog reda, Milunke Savić, čija su herojstva bila legendarna u srpskoj vojci tokom Prvog svetskog rata, biće postavljeno na ogradnom zidu kompanije British American Tobacco (BAT) u Vranju, koja će biti finansijer projekta.

Odluka o postavljanju bareljefa biće pred odbornicima Skupštine grada Vranja 25. decembra, za kada je zakazana deveta sednica u ovom sazivu.

Bronzani reljef biće postavljen na ogradi BAT-a koja izlazi na severnu stranu prema ulici Milunke Savić, na uglu sa glavnom ulicom Kralja Stefana Prvovenčanog.

Biće rađen u dimenzijama 60 puta 60 centimetara, „sa svim profesionalnim vajarskim standardima“.

Sredstva će obezbediti kompanija British American Tobacco, koja stiče pravo upisa svog imena na postamentu ili pored spomen obeležja.

Za izradu bareljefa biće angažovam autor po pozivu, a u ime grada ugovor će zaključiti gradonačelnik dr Slobodan Milenković.

Ministarstvo kulture je zvanično dalo saglasnost 6. decembra ove godine, a Zavod za zaštitu spomenika kulture u Nišu je dao mišljenje da nisu potrebni posebni uslovi za postavljanje.

Nakon postavljanja spomen obeležja, Odeljenje za kulturu Gradske uprave grada Vranja ima rok od 30 dana da obavesti nadležan Zavod za zaštitu spomenika kulture, radi njegovog evidentiranja, a potrebno je i upisivanje u jedinstvenu evidenciju ratnih memorijala.

Milunka Savić je kao istaknuta vojnikinja pored zlatne Karađorđeve zvezde dobila i zlatnu medalju za hrabrost „Miloš Obilić2, orden Svetog Mihajla i Svetog Đorđa, Ratni krst 1914-1918 sa zlatnom palmom, Spomenicu na Prvi svetski rat 1914-1918, ali i engleski orden Svetog Majkla, ruskog Svetog Đorđa Pobedonosca, orden francuske Legije časti 4. i 5. reda i Ratni krst 1914-1918 sa zlatnom palmom. Imala je čin narednice.

Nakon rata se udala i dobila malo imanje u dobrovoljačkoj koloniji Marijin majur, blizu Novog Sada, gde je podigla kuću i prepustila je ubrzo sestri, nakon čega se preselila u Beograd.

Zaposlila se kao čistačica u Hipotekarnoj banci, jer je nažalost bila bez obrazovanja. Tu je dočekala penziju. Nakon smrti sahranjena je u porodičnoj grobnici na Novom groblju, a tek 2013. godine, na inicijativu Istorijskog muzeja Srbije, predsednik Srbije potpisuje odluku da se njeni posmrtni ostaci prenesu u Aleju velikana.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklame -
- Reklame -

Poslednji članci

Vlada Republike Srbije donela je odluku da se sreda, 22. januar 2025. godine proglasi Danom žalosti na teritoriji Republike Srbije nakon što je veći broj ljudi izgubio život u požaru u domu za smeštaj odraslih i starijih u Barajevu.