BEOGRAD – Kako bi se države širom sveta izborile sa pandemijom virusa COVID-19 bila je neophodna međusobna solidarnost. Srbiji su u dopremanju humanitarne pomoći najviše pomogle Evropska unija (EU), Kina i Rusija a mnogi analitičari primećuju da se od prvog dana pomoć ovih država tretira kao takmičenje.
Prvi slučaj zaraze u Srbiji registrovan je 6. marta, 15. marta je proglašeno vanredno stanje a šest dana kasnije, Kina koja je od početka krize u Evropi slala donacije mnogim zemljama 21. marta šalje prvi avion pomoći i Srbiji. Već 26. marta sleće sledeća tura pomoći iz Kine čiji je transport finansirala EU, a Rusija se priključuje 6. aprila.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je 18. aprila, dočekujući avion sa medicinskom opremom iz Kine, istakla da je EU donirala novac za let i za veći deo opreme, kao i da je to 11. let od 15, za koje EU plaća transport dodajući da let jednog aviona iz Kine košta izmeđz 400.000 i 500.000 evra.
„Velika zahvalnost našim partnerima iz EU koji su donirali novac, ne samo za let, već i za najveći deo opreme na letu“ – rekla je Brnabić.
U saopštenju Vlade Srbije stoji da je Brnabić uputila molbu komesaru za proširenje Oliveru Varheju da „uzme u razmatranje da EU, zajedno sa UN i UNDP finansira i dodatne letove, s obzirom na to da očekujemo dopremanje opreme koju smo kupili svojim novcem„.
Prema pisanju medija,a na osnovu zvaničnih informacija sa sajtova institucija EU, Ministarstva za evropske integracije i Delegacije EU u Srbiji, EU je Srbiji dala 15 miliona evra za hitne potrebe i 78,4 miliona evra za potrebe društveno-ekonomskog oporavka. Ovo su prenamenjena sredstva iz Instrumenata za pretpristupnu pomoć koje Srbija dobija na osnovu toga što je kandidat za članstvo. Sva oprema kupljena ovim novcem nije iz republičkog budžeta. U međuvremenu su 30. aprila EU i Norveška Srbiji donirale dodatnu medicinsku opremu u vrednosti od preko 4 miliona evra. Od pomenutih prenamenjenih 15 miliona evra finansirani su kargo letovi preko preko Programa ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i kupljena je oprema, uključujući 100 kontejnera za trijažu, 50 respiratora i 25 uređaja za ventilaciju, u saradnji sa Kancelarijom Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS).
Do 1. maja, prema informacijama Delegacije EU u Srbiji, sletelo je 12 aviona sa medicinskom opremom od ukupno 15, a od novca iz EU je kupljeno 800.000 maski, 300 infracrvenih termometara i 100 koncentratora kiseonika za terapiju pacijenata. Do 15. maja se očekuje dopremanje još 38 kontejnera za trijažu pacijenata, 30 monitora za intenzivnu negu i svih 75 respiratora koje je Srbija kupila, kao i još 25.000 testova za COVID-19. Pored ovoga, Srbija je 21. aprila potpisala sporazum o zajedničkim nabavkama medicinskih sredstava sa državama članicama EU.
Ministarstvo zdravlja Srbije saopštilo je 4. maja da su nemačke kompanije Štada i Hemofarm donirale zdravstvenom sistemu Srbije pomoć u vidu 110 monitora za praćenje stanja pacijenata u vrednosti blizu 300.000 evra. Takođe, oružane snage Nemačke su podržale srpsko Ministarstvo odbrane u realizaciji povratka pripadnika Vojske Srbije nakon četvoromesečnog angažovanja u vojnoj operaciji pomorskih sila EU u Somaliji. Ambasada Norveške u Srbiji je 11. maja donirala Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave zaštitnu opremu namenjenu službama inspekcije u vrednosti oko 14.500 evra.
Količinu kineske pomoći zbog svoje netransparentne prirode nemoguće je izračunati jer ni u jednom saopštenju o dolasku opreme iz Kine nije pomenut precizna vrednost i količina već se govori o „maskama, respiratorima, opremi i lekovima“. Nije u potpnosti jasno koji deo opreme iz Kine je humanitarna pomoć, a koji je Srbija kupila od te zemlje.
Ono što je poznato jeste da se u saopštenjima Vlade Srbije navodi ukupno oko 8 miliona maski iz Kine, što je deset puta veći iznos od broja koji je kupljen novcem EU. Srbija je od toga 1,2 miliona maski zasigurno kupila dok za ostatak nema preciznih podataka. Pominje se i dobijanje dve laboratorije od Kine ali i kupovina 90.000 testova i dve mašine za pravljenje maski. Prema podacima sa sajta Vlade, u poslednje dve nedelje iz Kine je stiglo još četiri aviona sa medicinskom opremom ali detalji nisu precizirani.
Kada je pomoć od Rusije u pitanju, pominju se donacije Srpsko-ruskog humanitarnog centa (3.000 maski i mantila, 600 vizira, 200 zaštitnih naočara i td.), a poznata je i pomoć oko dezinfekcije objekata u 15 gradova širom zemlje, koje su izvršili ruski stručnjaci.