fbpx
19.3 C
Vranje
četvrtak, 04.07.2024

Fridom haus: Novi pad prava i sloboda u Srbiji

Odabrani članci

FoNet
FoNet
Najstarija privatna novinska agencija u Srbiji sa nezavisnom uređivačkom politikom, osnovana u Beogradu februara 1994. godine.

BEOGRAD / VRANJE – Slobode u Srbiji opadaju uzastopno 10 godina, a ove godine Srbija je na 114. mestu po listi organizacije Fridom haus (FH), uz pad za tri poena, što je sveukupno stavlja u prvu polovinu zemalja u kojima je demokratija u konstantnom padu tokom poslednje decenije, javlja danas Glas Amerike.

Srbija je u kategoriji delimično slobodnih zemalja, ali, istovremeno, jedna od 17 država koje su zabeležile najveći pad sloboda prošle godine, pokazao je izveštaj organizacije FH – „Sloboda u svetu 2024: Narastajuća šteta od problematičnih izbora i oružanih konflikata“.

„Pad Srbije u 2023. bio je najveći pad u Evropi u celini. Dakle, ne samo na Zapadnom Balkanu i ne samo globalno gledano, već u Evropi. Bila je lider, nažalost, u smanjenju prava i građanskih sloboda građana“, rekla je za Glas Amerike Aleksandra Karpi, ekspertkinja FH za Balkan.

Ona je ocenila da su na ukupnu ocenu o Srbiji uticali „i izbori“, a da je „cena izbornih manipulacija to što je ugrožena sposobnost građana da izraze svoje probleme i učestvuju u demokratskim procesima“.

„I to je bio jedan od razloga za pad, ali je Srbija izgubila ukupno tri boda, što je prilično značajno“, rekla je Karpi.

Ona je ukazala i na još nekoliko faktora koji uključuju opadajuću transparentnost u poslednjih nekoliko godina, između ostalih na „sve manje mogućnosti javnosti da pristupi informacijama o nabavkama, infrastrukturnim projektima i drugim politikama ekonomskog razvoja“.

„Čak i relevantnim zainteresovanim stranama je sve teže da dođu do informacija o donošenju odluka vlade u tom pogledu“, istakla je Karpi.

Kao treću tačku je istakla „pad indikatora privatnih debata, koji je bio rezultat brutalnog omalovažavanja opozicionih političara, kao i drugih kritičara režima, i otkrića o praćenju opozicionih ličnosti“.

„To ukazuje na zaoštravanje situacije za ljude iz raznih sektora, pa čak i obične građane, kojima je sve teže da otvoreno učestvuju u javnim raspravama, privatnim diskusijama o vladi i njenom donošenju odluka, i da, zaista, učestvuju u slobodnom i otvorenom demokratskom diskursu“, rekla je Karpi.

Ona je ocenila i da „sada postoji stvarni strah da li će doći do neke vrste odmazde, ako se oštro suprotstavite ovoj vlasti“ i da se „rapidno pogoršava situacija za politička prava, građanske slobode i slobode u Srbiji“.

Karpi je istakla i da se u svetu, u celini, kao i u širem regionu, uočava „pogoršanje situacije za građanske slobode i politička prava, uz ozbiljne pretnje pluralizmu, uz porast oružanih sukoba i autoritarnih pretnji koje direktno utiču na bezbednost građana“.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklame -
- Reklame -spot_img

Poslednji članci