fbpx
19.3 C
Vranje
četvrtak, 04.07.2024

GU: Kamere odavno prioritet, građani se žale na raskopane ulice i parkiranje

Odabrani članci

Sanja Petrov
Sanja Petrov
Izvršna urednica. U novinarstvu od 2011. godine. Trenutno na master studijama Fakulteta za medije i komunikacije. U slobodno vreme bavi se pevanjem.

VRANJE – Kamere koje će automatski beležiti prekršaje na većim raskrsnicama u gradu su projekat koji grad Vranje „pokušava već nekoliko godina da implementira“, kaže za portal Slobodna reč saobraćajni inspektor Saša Stošić, objašnjavajući zbog čega su prioritet. Za njih će biti izdvojeno 11,5 miliona dinara, od ukupno 24, koliko je planirano za unapređenje bezbednosti u saobraćaju, za ovu godinu. U međuvremenu se građani najviše žale na raskopane ulice, udarne rupe i loše navike parkiranja, dok civilno društvo upozorava na „sve manje slobode građanima“ zbog ugradnje kamera u celoj zemlji.

Kako navodi saobraćajni inspektor Odeljenja za inspekcijske poslove Gradske uprave Saša Stošić, ugradnja sistema video nadzora za automatsko detektovanje i dokumentovanje saobraćajnih prekršaja na raskrsnicama na teritoriji grada Vranja je projekat koji grad Vranje pokušava već nekoliko godina da implementira. Dodaje da je bilo neophodno „ispuniti tehničke uslove da se tako nešto sprovede u delo“, te da se nadaju da biti realizovano.

„Ishod ugradnje je na prvom mestu podizanje bezbednosti odvijanja saobraćaja na viši nivo, svaki saobraćajni prekršaj na raskrsnici bi bio evidentiran, a kritične tačke biće određene prilikom izrade projekta“ – kaže Stošić.

Programom za rad Saveta za bezbednost saobraćaja na putevima na teritoriji grada Vranja, predviđeno je da se do kraja godine 24 miliona dinara od naplaćenih novčanih kazni za prekršaje i prestupe potroši na 21 projekat. Pored 11,5 miliona (oko 100.000 evra) za kamere koje će snimati vozila koja prekoračuju propisanu brzinu i automatski prepoznavati njihove registarske tablice, još 12,5 miliona dinara biće utrošeno za dečija sedišta, kacige, testove na drogu, prsluke, edukaciju, veću bezbednost biciklista i motociklista, o čemu je portal Slobodna reč već izvestio.

Potrebe građana malo drugačije

Stošića smo upitali na šta se građani najviše žale kada je u pitanju stanje saobraćajne infrastrukture u gradu. Prema njegovim rečima, najčešća primedba vozača su raskopane ulice i loše navike parkiranja:

„Žalbe se odnose na raskopavanje kolovoza i adekvatno vraćanje u stanje pre izvođenja radova i nastajanje udarnih rupa na dotrajalim kolovozima“ – dodaje.

Dodaje da građani imaju primedbe na parkiranje i zaustavljanje vozila na mestima gde to nije dozvoljeno, usled čega dolazi do onemogućavanja normalnog i bezbednog odvijanja kako saobraćaja tako i kretanja pešaka.

Najava o ugradnji kamera za video nadzor na većim raskrsnicama i u blizini vranjskih škola stigla je pre manje od mesec dana i od ministra unutrašnjih poslova Aleksandra Vulina, prilikom njegove posete Vranju.

Istovremeno, deo javnosti, civilno društvo i pravnici ističu da kamere znače „sve manje slobode građanima“, zbog „ranijih zloupotreba policije“ i pozivaju nadležne da građanima objasne projekte koji se tiču video nadzora u gradu.

Šta sve beleže moderne saobraćajne kamere

Policijske kamere najčešće automatski prate prekršaje kao što su prolazak na crveno svetlo semafora, prekoračenje dozvoljene brzine kretanja, kretanje u zabranjenom smeru, kretanje „žutom trakom“, nepropuštanje pešaka na pešačkom prelazu, nepoštovanje saobraćajne signalizacije, neustupanje prvenstva prolaza drugim vozilima, nepropisno prestrojavanje, nepropisno parkiranje, zaustavljanje i zadržavanje na nedozvoljenom mestu.

Kada kamere zabeleže prekršaj, dežurni operater na osnovu registarske oznake vozila dolazi do podataka vlasnika/ce, a potom se snimak, mesto i vreme prekršaja štampaju i šalju na adresu vlasnika/ce, sa uputstvom kome mora da se javi.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklama -
- Reklama -spot_img

Poslednji članci