fbpx
19.7 C
Vranje
utorak, 02.07.2024

Vulin neće moći da nas „bije“, nakon reakcije dela javnosti stopiran novi zakon

Odabrani članci

Slobodna reč
Slobodna reč
Društveno angažovan, objektivan i nezavisan nacionalni portal sa sedištem u Vranju.

BEOGRAD / VRANJE – Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin saopštio je danas da je povučen Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima, rekavši da ga je „predsednik Vučić zamolio da Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima povuče iz procedure“. Da Vulin „ispod radara“ donosi novi zakon o policiji koji će na mnogo načina ugroziti prava građana i otvoriti prostor za policijsku brutalnost, nedeljama upozorava deo civilnog društva i mediji.

Nacrt zakona koji je trebalo da zameni postojeći, sistemski, Zakon o policiji „munjevito je išao ka Narodnoj skupštini“, a na internet stranici ministarstva, bez naročite medijske pažnje i prethodne najave, pojavio se krajem avgusta.

Samo jedna od spornih odredbi u novom nacrtu bila je i zabrana objavljivanja podataka o službenom licu koje primenjuje policijska ovlašćenja, što bi dovelo do situacije da niko ne može da objavi identitet policajca koji bi možda zloupotrebio svoja ovlašćenja i primenio prekomernu silu. Kazna za to bi bila u rasponu od 30.000 do 200.000 dinara.

Zbog toga je, između ostalog, produženje javne rasprave o Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima od nadležnog ministarstva zatražila i Radna grupa Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji za Poglavlja 23 (Pravosuđe i osnovna prava) i 24 (Pravda, sloboda, bezbednost), uz zahtev da učestvuje u dijalogu o Nacrtu na zajedničkoj sednici sa Nacionalnim konventom.

Iz Nacionalnog konventa su prethodno naglasili da je Nacrt pomenutog zakona bez najave objavljen an sajtu MUP-a krajem avgusta, kao i da je javna rasprava trajala svega 20 dana, što je zakonom minimalno predviđen period.

„Nacrt sadrži brojne odredbe koje će, ukoliko ostanu nepromenjene, ugroziti zagarantovana prava građana i njihovu bezbednost, umanjiti javnost rada policije, uticati na njen integritet i očuvati politički uticaj koji je glavna prepreka uspostavljanju operativne autonomije policije“ – upozoravali su iz Konventa.

Njihove radne grupe su u dopisu Ministarstvu naveli da smatraju da Nacrt u toj verziji nije po meri građana Srbije i da uređuje oblast koja je od suštinske važnosti za vladavinu prava i preduslov za brojne druge reforme planirane u Poglavlju koje se tiče slobode, pravde i bezbednosti.

Istovremeno je deo medija slikovito izveštavao o potencijalnim posledicama usvajanja Vulinovog zakona, navodima da će građane Srbije policija moći lakše da „bije“, da država od policije pravi tajnu policiju i da umesto da sankcioniše policijske službenike koji tuku građane, ona bi da snimanje primera policijske brutalnosti tretira kao prekršaj itd.

List Danas preneo je da građane Srbije čekaju „hapšenja, progoni, nestanci, ubistva“, dok portal Nova.rs izveštava o „11 legalnih načina da vas policija prebije“, uz komentar da će štedeti samo trudnice i bolesne.

Naime, nacrtom je bilo predviđeno jedanaest različitih sredstava prinude koje bi policajci mogli da upotrebe protiv okupljenih građana ukoliko se ne raziđu nakon prvog upozorenja, među kojima su palice, konji, fizička snaga…

Nakon burne i argumentovane reakcije stručne javnosti i medija, Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin izjavio je da je nacrt povučen, ali na „molbu“ predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

„Predsednička se ne poriče, i ja ću to uraditi“ – naveo je Vulin u izjavi koju prenosi MUP.

Ministar policije u dirljivom saopštenju dodaje da je to njegov lični poraz, te da će snositi njegove posledice, ali da će nastaviti da se bori za bezbednu Srbiju, uz neizostavno pominjanje stranih agenata i njihovih finansijera, ali i „krvi na ulicama“.

„Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima je povučen, moraćete potražiti neki drugi razlog za krv na ulicama Beograda“, rekao je Vulin, prenosi FoNet.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklama -
- Reklama -spot_img

Poslednji članci