fbpx
19.3 C
Vranje
četvrtak, 04.07.2024

Broj vaspitača bez posla u Vranju biće prepolovljen, ako se vrtić u naselju Raška konačno završi

Odabrani članci

Dejana Cvetković
Dejana Cvetković
Freelance novinarka iz Vranja i bivša saradnica portala.

VRANJE – Skoro pet godina, otkad je 2018. zvanično počela izgradnja vrtića u naselju Raška, ovaj projekat je u najavama predstavnika lokalnih vlasti „kapitalni“ svake godine, uprkos činjenici da je zvanično trebalo da bude završen za 210 dana. Obrazloženja kašnjenja i obećanja su varirala iz godine u godinu, a Grad se zbog ovog projekta iznova zaduživao. Sada je u budžetu za 2023. godinu ovo ponovo „kapitalni projekat“, a novo obećanje vlasti je otvaranje između januara i marta 2023. godine. 

Ako nakon pet godina zapravo i bude otvoren, novi vrtić mogao bi gotovo da prepolovi broj nezaposlenih vaspitača u Vranju. U novoj najavi o otvaranju koje kasni pet godina, od Gradskih većnika se čulo da će biti zaposleno 40 vaspitača.

Prema evidenciji vranjske filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, trenutno posao preko ove institucije traži 105 vaspitača. Među njima je 29 visokoobrazovanih, tačnije 23 „diplomiranih vaspitača“ i 6 sa master diplomom. Najviše ima „strukovnih vaspitača“, njih 46, a tu je i 28 nezaposlenih „vaspitača predškolske dece“ sa završenim osnovnim trogodišnjim studijama i dvoje sa zvanjem „vaspitač“.

Tako bi, ako se ostvare najave nadležnih, posao mogli da dobiju svi diplomirani i master vaspitači sa „biroa“, a znatno bi se smanjio i broj ostalih nezaposlenih profila.

Datum obećanog otvaranja je blizu, a kada će biti raspisan konkurs i koji će biti kriterijumi za zapošljavanje u vrtiću, pokušali smo da saznamo od zamenice gradonačelnika Zorice Jović, koja je kao članica Gradskog veća zadužena i za obrazovanje. Do trenutka objavljivanja teksta, nije bilo povratne informacije.

Otvaranje se čeka 4 godine, ulagali Ministarstvo, Grad pa i Đokovići

Kako za portal Slobodna reč objašnjava član Gradskog veća zadužen za finansije, Bojan Kostić, ukupna vrednost izgradnje ovog objekta je 250 miliona dinara. Ministarstvo privrede izdvojilo je 78 miliona dinara, Grad Vranje 157 miliona dinara, a Fondacija Novaka Đokovića dala je 15 miliona dinara, objašnjava Kostić.

Prema njegovim rečima, najveći razlozi za kašnjenje otvaranja zakazanog još za leto 2019. godine su „finansijski“:

„Nismo mogli u kratkom roku da obezbedimo sredstva za rad objekta ukupne vrednosti 250 miliona dinara, i zbog gubitaka na strani prihoda morali smo da usporimo početak rada ovog vrtića“ – započinje.

Objašnjavajući „gubitke na strani prihoda“, navodi da su „zbog korone bili usporeni radovi na vrtiću“, iako je epidemija počela kada se već godinu dana kasnilo sa projektom.

Grad je, prema rečima Kostića, za mesec dana zatvaranja izgubio milion evra.

„Naglo su pali prihodi od poreza, jer je ljudima bilo bitno da obezbede namirnice. Morali smo neki kapitalni projekat koji smo u tom periodu realizovali da ostavimo po strani. Pored ulice Bore Stankovića i Gradskog parka u tom trenutku se gradio i Regionalni centar za vanredne situacije, zbog toga nije moglo da se nastavi sa realizacijom kapitalnih investicija“ – kaže Kostić.

Dodaje i da je „naglo opao broj dece u vrtićima, pa nije postojala hitnost u završavanju tog projekta, a postojeći kapaciteti su bili dovoljni“.

U 2023. za vrtić 35 miliona dinara iz gradske kase

Ukoliko odbornici Skupštine grada Vranja daju zeleno svetlo na predloženi nacrt budžeta za narednu godinu, u izgradnju vrtića „upumpaće“ se još 35 miliona dinara iz džepa Vranjanaca.

„Otvaranje je planirano između januara i marta 2023. godine, a precizan datum zavisi od dobijanja upotrebne dozvole, kao i usaglašavanja sa Ministarstvom privrede koje je sufinansijer te izgradnje“ – kaže većnik.

Zaduživanje svake godine

Kako je ranije izvestio portal Južne vesti, kako je potrošen novac od podignutih kredita zbog izgradnje vrtića, nadležni „nikada nisu objasnili“.

Odbornici vranjske Skupštine su krajem februara 2020. godine, kada je završetak izgradnje kasnio već godinu dana, odlučili da se Grad, koji je u tom trenutku već dugovao 661 milion dinara, opet zaduži. Tada su objasnili da se kredit od 120 miliona dinara uzima i zbog izgradnje ovog vrtića (50 miliona dinara), kao i za rekonstrukciju ulice Bore Stankovića (10 miliona) i rehabilitaciju ulica u Vranju.

Godinu dana kasnije – novo zaduženje od 100 miliona dinara, a novac je bio namenjen istim projektima. Ponovo, u 2022. godini, Grad se zadužio još 52 miliona dinara, između ostalog i zbog izgradnje vrtića u naselju Raška.

Opremanje vrtića počelo je tek početkom juna 2022. godine, i to zahvaljujući donaciji Fondacije Đoković. Kapacitet ove ustanove je 234 deteta, imaće 14 radnih prostorija, dve sale i veliki atrijum unutar objekta, a dvorište će prema najavama gradonačelnika Slobodana Milenkovića, biti opremljeno, neophodnim bezbednim mobilijarom za igru dece.

Kašnjenje radova i probijanje rokova imale su skoro sve „kapitalne investicije“ poslednjih godina.

Četvrtina gradskog budžeta za narednu godinu ide na obrazovanje

Većnik Bojan Kostić istakao je u razgovoru za naš portal, da će u 2023. godini najviše novca iz gradske kase biti izdvojeno za predškolsko obrazovanje (19,5 odsto), a sa izdvajanjima za osnovno i srednje obrazovanje, to je oko jedne četvrtine ukupnog budžeta, kaže on.

Kaže da se prikuplja dokumentacija za sređivanje vrtića Boško Buha, Naše dete i Neven, kako bi se i oni doveli u stanje u kakvom su Dečja radost, Zvončica i Bambi u Vranjskoj Banji. Planirana je rekonstrukcija objekta, zamena stolarije, fasade, krova, poboljšanje energetske efikasnosti. Najavljuje i rekonstrukciju vrtića Pčelica za narednu godinu, za šta Ministarstvo daje 27 miliona dinara, a grad 15 miliona dinara.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklama -
- Reklama -spot_img

Poslednji članci