fbpx
19.7 C
Vranje
nedelja, 07.07.2024

Da li je Vranju vreme za gradonačelnicu

Odabrani članci

Slobodna reč
Slobodna reč
Društveno angažovan, objektivan i nezavisan nacionalni portal sa sedištem u Vranju.

Rosa Drmonjić. Slavica Stanojević. Zorica Jović. Dragana Đorđević Savić. Emilija Milenković…

Najava o Rosi Drmonjić iz Stranke slobode i pravde koja će biti prva na listi dela lokalne opozocije. Vest o kandidatkinji za narodnu poslanicu Slavici Stanojević iz Socijalističke partije Srbije koja je na izbornoj listi 11 mesta ispred prvog čoveka vranjskih socijalista Zorana Antića. Članstvo u Privremenom organu grada Vranja i pretenzije funkcionerke Srpske napredne stranke, svestrane Zorice Jović. Velika medijska pažnja koju je imala mlada Emilija Milenković. U javnosti i lokalnom odboru SRCE prepoznat i cenjen aktivizam Dragane Đorđević.

Utisak da se stvari za žene u politici u Vranju menjaju, iako sporije nego što bi trebalo i ponekad, čini se, pro-forme, konačno je otvorio prostor i za pitanje: Da li je vreme da Vranje konačno dobije gradonačelnicu?

Otkad je Vranje zvanično postalo grad 2008. godine, vodila su ga tri gradonačelnika. Miroljub Stojčić i Zoran Antić iz SPS-a, i prvi čovek na čelu Vranja koji nije iz redova socijalista, dr Slobodan Milenković iz SNS-a. Stvari nisu bile drugačije i kada je po uređenju Vranje imalo predsednike opština, predsednike Izvršnog veća itd. Uvek je na čelu Vranja bio muškarac.

Poslednjih nedelja, za razliku od predizbornih dešavanja prethodnih ciklusa, Vranjanci sve češće pričaju o lokalnim političarkama. Neke od bitnih stavki iz biografija trenutno najaktuelnijih, možete pogledati u nastavku.

Rosa Drmonjić (Stranka slobode i pravde – SSP)

Nakon studija psihologije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, u Gracu (Austrija) je nastavila usavršavanje iz oblasti vršnjačkog nasilja. Na Visokoj školi socijalnog rada stekla je zvanje „sertifikovana savetnica za porodicu“, a potom i „sertifikovana psihoterapeutkinja“ (American School of Hypnosis).

Iza sebe ima dugogodišnji aktivizam u civilnom sektoru (osnaživanje žena, borba protiv trgovine ljudima, zaštita životinja, borba protiv vršnjačkog nasilja), a na lokalu je bila među najistaknutijim aktivistkinjama Ženskog solidarnog fronta, pre odluke da se upusti u političke aktivnosti.

Nakon raspuštanja gradskog odbora SSP-a, postaje najpre poverenica ove stranke, a potom i predsednica GrO SSP. Najavljeno je da će na lokalnim izborima predvoditi listu koju će činiti kandidati iz SSP-a, Socijaldemokratske stranke, Narodnog pokreta Srbije i Zajedno.

Slavica Stanojević (Socijalistička partija Srbije – SPS)

Uzimajući u obzir činjenicu iz zvanične biografije, sa dva završena fakulteta, Stanojević je među najobrazovanijim lokalnim političarkama i političarima. Ona je diplomirana sociološkinja, diplomirana socijalna radnica i sistemska porodična psihoterapeutkinja.

Bila je odbornica i članica Komisije za rodnu ravnopravnost u nedavno raspuštenom sazivu Skupštine grada Vranja iz redova SPS-a, u čijem je Gradskom odboru predsednica Foruma žena i članica Izvršnog odbora, a članica je i Glavnog, republičkog odbora ove stranke, u kojoj je od 2011. godine.

Zaposlena je u Centru za socijalni rad, gde je nekoliko meseci tokom 2015. i 2016. godine bila v.d. direktora nakon što je tadašnji penzionisan. U vreme turbulentnih političkih promena u Vranju 2016. godine, na njeno mesto dolazi kadar SNS-a. Tokom radne karijere u CSR bavila se decom sa posebnim potrebama, inkluzijom Roma, bila je saradnica na više projekata institucija i UNDP-a i dr.

Javnosti je poslednjih dana njeno ime privuklo pažnju i zbog činjenice da se na listi kandidata SPS-a za narodne poslanike nalazi na 60. mestu, 11 mesta iznad prvog čoveka vranjskih socijalista, bivšeg gradonačelnika Zorana Antića.

Zorica Jović (Srpska napredna stranka – SNS)

Završila je Ekonomski fakultet u Prištini, a karijeru je započela u srednjoj Ekonomsko-trgovinskoj školi u Vranju, gde je radila kao profesorka ekonomske grupe predmeta i pomoćnica direktora.

Nakon dolaska Srpske napredne stranke na vlast 2016. godine, katedru menja za „fotelju“, u kojoj je već sedam godina. Bila je članica Gradskog veća zadužena za obrazovanje, kulturu, informisanje i verske zajednice, a nakon konstituisanja vlasti 2020. godine, postaje i zamenica gradonačelnika Vranja. Nije do sada bila kandidatkinja za narodnu poslanicu, ali je izvesno da će biti kandidatkinja za odbornicu u novom sazivu gradske Skupštine.

U zvaničnoj biografiji ističe neke od aktivnosti koja su joj na ovim pozicijama bila radna zaduženja, poput učešća na projektu modernizacije sistema obrazovanja, šefovanje timom za saradnju sa UNESCO-om kada je Vranje birano za članicu Mreže kreativnih gradova u oblasti muzike, projektu u okviru konkursa „Gradovi u fokusu“ 2020 i dr.

Emilija Milenković („Studenti protiv nasilja“, „Naš svet, naša pravila“)

Milenković nije članica neke političke stranke, ali je sa tek napunjenih 20 godina privukla veliku pažnju javnosti zbog aktivizma. Iako se razumljivo zbog godina i činjenice da je studentkinja, ne pominje u kontekstu potencijalne gradonačelnice, njeno ime i potencijal su vredni pomena.

„Moje ime je Emilija, moj otac nije predsednik, moja tetka ne živi u Kanadi i moj brat nije direktor neke velike firme. Više od pola mog života na vlasti je SNS… Vranje, grad iz kojeg dolazim, je malo i zarobljeno mesto. Ljudi ćute, trpe, jer samo tako mogu da obezbede kakav-takav život“ – odjeknulo je sa govornice na devetom protestu „Srbija protiv nasilja“ u Beogradu početkom jula ove godine.

Jedna je od inicijatorki okupljanja studenata na masovnim protestima protiv nasilja u Beogradu, nakon čega je nastala i grupacija „Studenti protiv nasilja“.

Aktivizmom i volonterizmom se bavi još od osnovne škole, a u srednjoj školi, zajedno sa prijateljima, osnovala je trenutno najaktivnije omladinsko udruženje u Vranju (Naš svet, naša pravila) sa ciljem poboljšanja položaja i edukacije mladih. Interesuje je omladinska politika, neformalno obrazovanje i participacija mladih u političkim i procesima donošenja odluka. Od nedavno je i članica Upravnog odbora Krovne organizacije mladih Srbije.

Dragana Đorđević Savić (Srbija Centar – SRCE)

Istaknuta ekološka aktivistkinja i profesorka razredne nastave Dragana Đorđević Savić bila je jedna od najaktivnijih članica pokreta Kreni – Promeni u Vranju, naročito u periodu sakupljanja potpisa za peticiju protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.

Nakon aktivizma, ulazi i u političke vode, kao jedna od najistaknutijih članica tokom formiranja Gradskog odbora pokreta SRCE Zdravka Ponoša. U decembru prošle godine uz ekonomistkinju Ivanu Pešić iz Vranja, postaje članica Glavnog odbora.

Kada je zvanično formiran Gradski odbor u Vranju, izglasana je na funkciju potpredsednice. GrO SRCE Vranje. Izvesno je da će biti na listi kandidata za odbornike u Skupštini grada Vranja. Još uvek nije ozvaničeno ko će predvoditi listu, ali je u lokalnim medijima poslednjih nedelja nekoliko puta objavljena informacija da će prvi na zajedničkoj listi (SRCE, Demokratska stranka, Pokret slobodnih građana i Ekološki ustanak) biti Slobodan Petrović, predsednik GrO SRCE.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklama -
- Reklama -spot_img

Poslednji članci