fbpx
19.7 C
Vranje
nedelja, 07.07.2024

Pod pritiskom javnosti povučen Zakon o eksproprijaciji

Odabrani članci

Slobodna reč
Slobodna reč
Društveno angažovan, objektivan i nezavisan nacionalni portal sa sedištem u Vranju.

BEOGRAD / VRANJE – Nakon velikog pritiska javnosti i blokada poslednje dve subote, predsednik Srbije Aleksandar Vučić vratio je Narodnoj skupštini Zakon o eksproprijaciji na ponovno razmatranje, prenosi FoNet. Prema njegovim rečima, zakon je donet „da bi se ubrzala gradnja infrastrukture“ a njemu su bili „problematični rokovi koji su ostavljeni onima koji poseduju imovinu nad kojom se vrši eksproprijacija“. Potvrdio je da nije bilo javne rasprave. Ubrzo je i Vlada Srbije zakon povukla iz skupštinske procedure. 

Podsećamo, poslanici Skupštine Srbije, u kojoj stranka na vlasti ima dvotrećinsku većinu, krajem novembra usvojili su izmene Zakona o eksproprijaciji i Zakona o referendumu o narodnoj inicijativi, što je, uz postojeće ekološke probleme, bio povod za građanske proteste u poslednje dve nedelje, kada su u znak negodovanja ovih zakona pokreti, neke opozicione partije i građani učestvovali u blokadama.

Zakon o eksproprijaciji okarakterisan je u delu javnosti kao „otimanje imovine građana zarad pogubnih projekata i državnih sporazuma“, a najčešće kritike odnose se na to da se ovaj zakon donosi kako bi se eksproprijacija omogućila metalurško-rudarskoj kompaniji Rio Tinto i drugom privatnom kapitalu.

Vlada Srbije je na večerašnjoj sednici donela odluku da iz skupštinske procedure povuče Zakon o eksproprijaciji i predloži parlamentu izmene i dopune Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi. nKako se navodi u saopštenju, Vlada je odlučila da iz skupštinske procedure povuče Zakon o eksproprijaciji, koji je Skupštini Srbije na ponovno odlučivanje vratio predsednik Republike Aleksandar Vučić, prenosi FoNet.

„Vlada će napraviti analizu da li su neophodne izmene i dopune Zakona o eksproprijaciji i, ukoliko se konstatuje da je Zakon nužno promeniti, učiniće to uz široku javnu debatu u koju će biti uključena stručna javnost, strukovna udruženja, predstavnici privrede i civilno društvo“ – navodi se u saopštenju.

Na istoj sednici, Vlada je predložila Narodnoj skupštini izmene i dopune Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, u članovima 7, 20, 43 i 44. Ti članovi odnose se na overu potpisa, predstavnike ovlašćenog predlagača u organu za sprovođenje referenduma i na rok za ponovno raspisivanje referenduma.

U predlogu Vlade ukida se taksa za overu potpisa, omogućava se da predstavnici ovlašćenih predlagača bude deo organa za sprovođenje referenduma.

Takođe, prema predlogu neće biti moguće raspisati referendum o istom pitanju u roku kraćem od četiri godine, kao i da Skupština Srbije u roku od četiri godine neće moći da donese odluku drugačiju od one koja je potvrđena na referendumu.

U subotu slavlje ili blokada

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklama -
- Reklama -spot_img

Poslednji članci