fbpx
19.7 C
Vranje
nedelja, 07.07.2024

SOS linija zazvonila preko 500 puta: Ženama i devojčicama u Vranju uvrede postale rutina

Odabrani članci

Slobodna reč
Slobodna reč
Društveno angažovan, objektivan i nezavisan nacionalni portal sa sedištem u Vranju.

Za prijavu nasilja, kao i za informisanje dostupan je SOS Telefon Vranje – besplatan poziv
na broj 0800 001 017

VRANJE – Od početka ove godine, SOS Telefon za žene primio je ukupno preko 500 poziva, podatak je koji je medijima saopštio Odbor za ljudska prava Vranje, u okviru kog funkcioniše SOS Telefon i SOS Kutak za devojke. Za pomoć, podršku i informisanje o rodno zasnovanom porodičnom nasilju javila se 81 žena/devojčica, a od tog broja je njih 48 po prvi put ove godine pozvalo SOS broj.

Uz poruku „Da li nas čujete? Tišina jednom mora da pukne“, tim SOS Kutka za devojke i SOS Telefona će simbolično, postavljanjem narandžaste lente na kojoj je ispisano „Zaustavimo nasilje nad devojčicama i ženama“ obeležiti Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama – 25. novembar.

Kako su naveli u saopštenju, lenta je postavljena u znak sećanja na sve devojčice koje su živote izgubile u masovnim ubistvima ove godine u Srbiji, u osnovnoj školi u Beogradu i u okolini Mladenovca.

Podsetili su da je ove godine najmanje 27 žena i devojaka ubijeno u porodičnom nasilju. Jedna žena je ubijena u Pčinjskom okrugu, u Vladičinom Hanu.

Danas je u prostorijama Američkog kutka u Biblioteci „Bora Stanković“ održana i „Čajanka“, na kojoj je učestvovalo tridesetak devojčica iz vranjskih srednjih škola. Vođen je tematski razgovor o (ne)vidljivosti devojčica i žena u društvu, o zaustavljanju brutalnog nasilja i ubistva, o svetskim kampanjama i njihovom značaju.

Moderatorka razgovora i „Čajanke“ bila je tim liderka SOS Kutka za devojke Vranje
Jefimija Ilić. O značaju rada i postojanja Programa za devojke, o samim počecima SOS KUTKA ZA DEVOJKE govorila je Jana Dimitrović, članica prve generacije SOS Kutka za devojke, koji je osnovan krajem 2017.godine. Jana danas studira i živi u Sloveniji i prenela je iskustva iz ove zemlje Evropske unije.

U cilju veće prevencije, znanja, prepoznavanja rodno zasnovanog nasilja nad devojčicama u porodično-partnerskim odnosima, o značaju i primeni Istanbulske konvencije, promovisana je i platforma za devojčice:  www.soskutakzadevojke.org kao jedino sigurno i bezbedno mesto za sve devojčice na internetu, gde se mogu informisati, pitati, pisati o ovoj temi.

O radu SOS Telefona pisao je i portal Radio-televizije Srbije. Jedna od saradnica na liniji je izjavila da se u 90 posto slučajeva beleži da svaka žena proživljava psihičko nasilje, svakodnevno, koje je toj ženi postalo rutina.

„To su uvrede, psovke, zanemarivanje, maltretiranje bez povoda, kontrola, izolacija, proganjanje“ – kaže Anđela Nikolić.

Nasilje u ime žrtve prijavljuju i rođaci, prijatelji, komšije, a pozivi su anonimni.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklame -
- Reklame -spot_img

Poslednji članci