fbpx
19.7 C
Vranje
nedelja, 07.07.2024

U energetskom sektoru Srbije 40 odsto žena, pada njihov broj u menadžmentu

Odabrani članci

FoNet
FoNet
Najstarija privatna novinska agencija u Srbiji sa nezavisnom uređivačkom politikom, osnovana u Beogradu februara 1994. godine.

BEOGRAD – U energetskom sektoru Srbije radi čak 40 odsto žena, ali pada njihov broj u menadžmentu, pokazuje kvalitativno istraživanje tržišta koje je sproveo „Boston Consulting Group“, saopšteno je juče.

Istraživanje je obuhvatilo 85 energetskih kompanija sa sedištem u 10 zemalja Srednje, Istočne i Jugoistočne Europe, s fokusom na stope učešća žena i programe rodne raznolikosti.

„Boston Consulting Group“ i Žene u energetici – WoNY u izveštaju „Žene u energetici 2.0: Rodna raznolikost u energetskom sektoru Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope“, objavili su pregled rodne ravnoteže u energetskom sektoru u Centralnoj, Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi.

Studija je obuhvatila skoro 4.000 zaposlenih u 10 zemalja.

U poređenju sa 2018. godinom, žene su ostvarile veću zastupljenost na višim rukovodećim pozicijama – 23 odsto prema 14 odsto, u energetskom sektoru Centralne i Istočne Evrope.

U Srbiji je od 2018. do 2022. godine zastupljenost žena u radnoj snazi energetskog sektora porasla za 14 procentnih poena.

U Srbiji je 2022. godine zastupljenost žena u radnoj snazi energetskog sektora porasla na 40 odsto, u poređenju sa 26 odsto u 2018. godini.

To ukazuje na značajnu pozitivnu promenu od 14 odsto, dok je u regionima Centralne i Istočne Evrope porast udela žena bio još veći i dostigao 28 odsto, pokazao je izveštaj.

U regionu Centralne i Istočne Evrope u 2022. godini zabeležen je porast udela žena u energetskom sektoru za 28 odsto.

Međutim, udeo žena na odborničkim pozicijama u Srbiji smanjen je sa 33 odsto u 2018. godini na 29 odsto u 2022. godini, što predstavlja smanjenje od četiri odsto.

Pozitivno je što je u tom periodu jedna žena bila izvršni direktor u Srbiji.

U Srbiji je zabeležen značajan porast zastupljenosti žena u radnoj snazi u energetskom sektoru, ali blagi pad udela žena na pozicijama u odborima.

Iako su žene više zastupljene na pozicijama višeg rukovodstva i izvršnih direktora u Centralnoj i Istočnoj Evropi u poređenju sa 2018. godinom (23 odsto naspram 14 odsto za više rukovodstvo i 10 odsto naspram četiri odsto na pozicijama generalnog direktora), udeo žena na ovim pozicijama nastavlja da opada na svim pozicijama.

Studija BCG zasnovana je na istraživanju skoro 4.000 zaposlenih u 10 zemalja, uključujući Mađarsku, Slovačku, Češku, Poljsku, Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju, Rumuniju, Bugarsku i Ukrajinu.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklame -
- Reklame -spot_img

Poslednji članci